Dziecięca Wiara pomysły, filmy, recenzje, inspiracje
pomysły, filmy, recenzje, inspiracje

Wielki Post 2018 – CEL NIEBO

Jak przeżywać Wielki Post z dziećmi, by stał się on okresem wyjątkowej bliskości z Panem Jezusem dla całej naszej rodziny? Jak to zrobić, by był to czas upragniony także dla tych najmniejszych, by choć trochę uchylić im rąbka tej wielkiej tajemnicy jaką jest Zmartwychwstanie? Te pytania nurtowały nas szczególnie mocno rok temu i od tego czasu szukamy ciągle nowych inspiracji, by radośnie i w ciekawy sposób przekazywać dzieciom wiarę.

I tak szukając i szperając natknęłam się kiedyś na niesamowitego bloga Więcej niż edukacja a na nim podcast odpowiadający dokładnie na moje pytanie: „Jak przeżywać Wielki Post z dziećmi?”. Serdecznie wam go polecamy (link tutaj). Lubię też podglądać blogi innych katolickich mam. Nie ma tego wiele, ale za to te co są zachwycają podejściem i pomysłowością. Tak więc często korzystamy także i z takich blogowych inspiracji. Odnośniki do niektórych z tych blogów znajdziecie poniżej przy naszych wielkopostnych propozycjach dla dzieci.

Oto, co w tym roku przygotowaliśmy naszym maluchom na dobry początek Wielkiego Postu:

  1. kalendarz wielkopostny, by wspólnie odliczać dni do Zmartwychwstania Pana Jezusa i naklejać dobre uczynki. Pomysł z owieczką podpatrzyłam na blogu Mamo, zrób to samo (link tutaj), a kółka z kolejnymi dniami Wielkiego Postu i z zadaniami znalazłam na blogu bielemorele (link tutaj).
  2. krzyż z patyków znalezionych w lesie i korona cierniowa z krzewu dzikiej róży, by wspólnie w każdy piątek Wielkiego Postu odprawiać rodzinnie drogę krzyżową (pomysł ten już nam się sprawdził w zeszłym roku).
  3. zegar liturgiczny – w prosty i bardzo obrazowy sposób pozwala wyjaśnić dziecku jaki okres w kościele obecnie przeżywamy, co będzie potem, co oznaczają kolory szat liturgicznych etc. Taki rodzaj wizualizacji znacznie ułatwia rozmowy z dziećmi. Nasz zegar zrobiony jest z listewki i pomalowany farbami ale jeśli ktoś preferuje szybszą wersję, papier i nożyczki to polecamy zrobić budzik liturgiczny z bloga Latorośle (link tutaj).

Sami zobaczcie ile radości i motywacji dały te rzeczy naszym dzieciom. Zapraszamy do obejrzenia filmiku, komentowania i polubienia (oczywiście jeśli się Wam spodoba).

Dodaj komentarz